Πέμπτη 24 Δεκεμβρίου 2020

Σανς - Μάβερικς 106-102: Ο Μπούκερ νίκησε τον Ντόντσιτς.

Οι Σανς ξεκίνησαν την σεζόν 2020/21 όπου έχουν στόχο να επιστρέψουν στα playoffs έπειτα από 10 χρόνια με τον σωστό τρόπο: Μία νίκη με 106-102 επί των Μάβερικς.

Το Φοίνιξ έβαλε τα θεμέλια της νίκης του στο καλό του πρώτο ημίχρονο (53-43 στο τέλος της δεύτερης περιόδου). Στο δεύτερο ημίχρονο ωστόσο το ματς έγινε ντέρμπι, με το σκορ να είναι 100-100 με 2 λεπτά να μένουν για το φινάλε.

Τότε όμως ήταν που οι Σανς έδειξαν χαρακτήρα και με ένα γρήγορο σερί 5-0 ξέφυγαν με 105-100, πριν μειώσει σε 105-102 ο Λούκα Ντόντσιτς με 35 δευτερόλεπτα να μένουν για το φινάλε. Στο τέλος ωστόσο το Φοίνιξ ήταν τυχερό, αφού αν και αστόχησε στην επίθεσή του με τον Μπούκερ, πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, με τον νεαρό γκαρντ να διαμορφώνει το τελικό 106-102 από την γραμμή των βολών.

Ο Μπουκερ με 22 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των Σανς, με τον Μίκαλ Μπρίτζες να προσθέτει 18 πόντους και τον Κάμερον Τζόνσον 15 πόντους, ενώ ο Κρις Πολ έμεινε στους 8 πόντους στο ντεμπούτο του.

Για τους Μάβερικς, ο Ντόντσιτς είχε 32 πόντους (αλλά με 11/26 σουτ) και οι Τιμ Χάρνταγουεϊ, Τζος Ρίτσαρντσον και Τζέιλεν Μπράνσον από 12 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-22, 53-45, 77-71, 106-102

ΣΑΝΣ: Κράουντερ 4 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Μπρίτζες 18 (4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Αϊτόν 13 (8 ριμπάουντ), Πολ 8 (3/9 σουτ), Μπούκερ 22 (2), Σμιθ 4, Τζόνσον 15 (1), Τζόουνς, Πέιν 11 (1), Κάρτερ, Γκάλογουεϊ 11 (2)

ΜΑΒΕΡΙΚΣ: Φίνεϊ-Σμιθ 11 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Πάουελ 2, Ντόντσιτς 32 (0/6 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χάρνταγουεϊ 12 (3), Ρίτσαρντσον 12 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Τζόνσον, Κλέμπερ 10 (2), Κόλεϊ-Στάιν 2, Μπερκ 7 (1), Μπράνσον 12, Γκριν 2