Σάββατο 5 Ιανουαρίου 2019

Πανιώνιος - Προμηθέας 60-74 . Ομάδα από άλλο πλανήτη.

Καλός ο Πανιώνιος, ανεβασμένος το τελευταίο διάστημα και αρκετά μαχητικός, ακόμη καλύτερος όμως ο Προμηθέας που μπήκε με νίκη στο 2019. Η ομάδα της Πάτρας έφυγε με το ροζ φύλλο από το κλειστό της Νέας Σμύρνης (74-60), πήγε στο 8-4 και άφησε τους κυανέρυθρους στο 3-9, με τον Λάνγκστον Χολ να παίρνει τον ρόλο του πρωταγωνιστή και τον Λεωνίδα Κασελάκη να γεμίζει τη στατιστική του. Πολύ άσχημο απόγευμα για τους Παπαντωνίου - Σίνγκλερ - Ντόρσεϊ που είχαν μαζί 0/14 σουτ, με αποτέλεσμα ο Πανιώνιος να μη διεκδικήσει τη νίκη όταν μείωσε στους τρεις στο τέλος της τρίτης περιόδου.
O MVP
Ο Λάνγκστον Χολ έχει ταλαιπωρηθεί από τραυματισμούς, στη Νέα Σμύρνη όμως έδειξε την κλάση του. 17 πόντους με οκτώ σουτ (1/2 δίποντα, 5/6 τρίποντα) έβαλε ο Αμερικανός γκαρντ, που έμεινε 25 λεπτά στο παρκέ και μοίρασε και έξι ασίστ στους συμπαίκτες του.
ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ
Μόλις τρεις ασίστ είχε στο πρώτο μέρος ο Πανιώνιος, με τον Ντέβιον Μπέρι να παίζει και στα 20 λεπτά μέχρι το ημίχρονο. 0/13 σουτ είχαν μαζί οι Παναντωνίου - Ντόρσεϊ, με 37% σούταρε στο δίποντο, με 26% στο τρίποντο ο Πανιώνιος που εκτέλεσε 22 βολές περισσότερες από τον Προμηθέα.
Ο ΑΓΩΝΑΣ
Καλύτερος στο ξεκίνημα του αγώνα ο Πανιώνιος, έβαλε δύσκολα στον Προμηθέα όχι όμως για πολύ. Λίποβι, Χολ και Κασελάκης εκτόξευσαν τη διαφορά για την ομάδα της Πάτρας (11-20 στο 8'), με τον Αμερικανό να πετυχαίνει ακόμη πέντε πόντους στο φινάλε της πρώτης περιόδου. Με τον Μπράουν να κάνει κι αυτός καλή δουλειά, οι Αχαιοί πήγαν και στο +15 (15-30) στο 13', καθώς πλην του Μπέρι και του Χάρις, οι γηπεδούχοι δεν είχαν άλλον παίκτη ικανό να απειλήσει στην επίθεση. Το 30-36 του ημιχρόνου ήταν αποτέλεσμα των προσπαθειών του πρώτου, αλλά και του γεγονότος ότι ο Προμηθέας δεν κατάφερε να πάρει πόντο από τα έξι επιθετικά του ριμπάουντ.
Ο Μπέρι συνέχισε να παλεύει για τον Πανιώνιο, όμως ο Προμηθέας κρατούσε ένα προβάδισμα ασφαλείας μέχρι τα τέλη της τρίτης περιόδου. Εκεί Μπέρι και Τέιλορ έφεραν το ματς στη μία κατοχή (47-50), για να αντιδράσει άμεσα η ομάδα της Πάτρας, να τρέξει ένα επί μέρους 0-10, να στείλει τη διαφορά ξανά στους 13 (47-60 στο 33') και να μην δώσει περισσότερα δικαιώματα στους αντιπάλους της.
Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Περίπου 1000 άτομα βρέθηκαν στο κλειστό της Νέας Σμύρνης.
ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου, Τζαφλέρης, Μπίκας
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-25, 30-36, 47-52, 60-74
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Οικονόμου): Παπαντωνίου 5 (0/8 σουτ, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ντόρσεϊ 2 (0/5 δίποντα), Μπέρι 20 (5/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 7/8 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο), Σίνγκλερ, Όστιν 6 (2/6 σουτ), Καμαριανός 2, Καραμαλέγκος, Δίπλαρος, Καμπερίδης, Τέιλορ 11 (4/9 δίποντα), Χάρις 14 (4/6 τρίποντα, 3/3 βολές)
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Σαλούστρος 4 (6 ριμπάουντ), Κασελάκης 11 (1/6 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο), Λίποβι 10 (2), Χολ 17 (5/6 τρίποντα, 6 ασίστ), Έλις 6, Γκίκας 4 (4 ασίστ), Κατσίβελης, Τσαϊρέλης 2, Μέγιερ, Γερομιχαλός 2, Παρκς 8 (4/6 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Μπράουν 10 (2)
Τα ομαδικά στατιστικά του Πανιωνίου: 12/32 δίποντα, 5/19 τρίποντα, 21/30 βολές, 36 ριμπάουντ (27 αμυντικά - 9 επιθετικά), 12 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 14 λάθη
Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 18/36 δίποντα, 10/26 τρίποντα, 8/8 βολές, 37 ριμπάουντ (30 αμυντικά - 7 επιθετικά), 20 ασίστ, 7 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 12 λάθη.
Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Ο Πανιώνιος θα παίξει εκτός έδρας με τον Χολαργό (12/1 στις 15:30), ενώ ο Προμηθέας θα υποδεχθεί στην Πάτρα τον Ολυμπιακό (13/1 στις 17:00).