Σάββατο 20 Αυγούστου 2022

Μονακό – Λανς 1-4: Συντριβή για τους Μονεγάσκους στο Πριγκιπάτο

Η Μονακό υπέστη οδυνηρό διασυρμό στην έδρα της από την εκπληκτική Λανς συνεχίζοντας να προβληματίζει με τις εμφανίσεις της τη φετινή σεζόν στη Ligue 1.

Η αναμέτρηση άρχισε με το χειρότερο δυνατό τρόπο για την Μονακό, η οποία βρέθηκε μόλις στο 7΄λεπτό πίσω στο σκορ, με τον Οπεντά να δίνει προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Η Λανς συνέχισε να έχει τον έλεγχο του αγώνα διπλασιάζοντας τα τέρματα της με τον Μασάντο. Το γκολ του Μπαντιασέλ λίγο πριν την ανάπαυλα κράτησε ζωντανούς τους Μονεγάσκους.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Λανς συνέχιζε να έχει τον έλεγχο του αγώνα, σκοράροντας μάλιστα και άλλο τέρμα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Φοφανά.

Η αποβολή του Βάντερσον για τους γηπεδούχους έκανε ακόμα πιο δύσκολη την κατάσταση για τους γηπεδούχους, με τη χαριστική βολή να την ρίχνει Ουεσλέ Σαΐντ διαμορφώνοντας το 4-1, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση των φιλοξενούμενων.